Przeżywa gatunek nie najmocniejszy, nie najinteligentniejszy, ale taki, który najlepiej przystosowuje się do zmian
Karol Darwin
Możesz się nie zmieniać, przetrwanie nie jest obowiązkowe
William Edwards Deming
Proces dostosowywania się i doskonalenia wymusza nieustanną zmianę. Stawia to wiele wyzwań w zarządzaniu strategicznym i operacyjnym jednostkami szkolnictwa wyższego. Wielu badaczy potwierdza, że skuteczność wdrażania zmian jest nadal na poziomie do 30%, a zmiana kultury organizacyjnej stanowi największe wyzwanie w tym procesie. Przyczyn tego staniu rzeczy jest wiele, lecz główne dotyczą braku solidnie przygotowanej kadry fachowców, posiadających specjalistyczną wiedzę w zakresie w zakresie zarządzania zmianą w podejściu procesowym i projektowym.
Studia podyplomowe Zarządzanie w szkole wyższej - Menedżer szkoły wyższej mają na celu podniesienie kompetencji pracowników instytucji szkolnictwa wyższego w zakresie zarządzania procesami i projektami.
Studia są adresowane do pracowników i menedżerów na wszystkich szczeblach zarządzania w pionie administracyjnym i naukowo-dydaktycznym, rektorów i prorektorów, kanclerzy, kwestorów i ich zastępców, kierowników jednostek, laboratoriów, zespołów i dziekanatów, liderów oraz pracowników zajmujących samodzielne oraz specjalistyczne stanowiska pracy.
Absolwenci będą posiadali uniwersalną wiedzę i umiejętności, które są niezbędne w pracy menedżera procesu/projektu, lidera zespołów usprawniających i projektowych, konsultanta, specjalisty w zakresie zarządzania procesami/projektami.
Absolwenci studiów:
- poznają i zrozumieją instrumenty (zasady, metody, techniki, narzędzia) stosowane w organizacjach zarządzanych zgodnie z koncepcją zarządzania procesowego, Lean management oraz projektowego oraz będą umieli korzystać z nich w taki sposób, aby organizacja osiągnęła założone cele, mając na uwadze jej kontekst działania oraz kulturę organizacyjną,
- będą potrafili zaprojektować i zaplanować zmianę, skutecznie ją wdrożyć poprzez wybór odpowiednich koncepcji, metod i narzędzi, monitorować i kontrolować wyniki oraz nieustannie doskonalić działanie organizacji, jej jednostek oraz procesów,
- będą przygotowani do świadomego kształtowania kultury organizacyjnej wpierającej proces nieustannego doskonalenia,
- pogłębią umiejętności skutecznego komunikowania się, pracy w zespole oraz właściwego motywowania zarówno samego siebie, jak i całego zespołu.
Program studiów jest skonstruowany w sposób kaskadowy. W pierwszej kolejności zostaną omówione zagadnienia dotyczące kontekstu zarządzania szkołą wyższą oraz innymi instytucjami szkolnictwa wyższego (m.in. uwarunkowania międzynarodowe, polityka publiczna, uwarunkowania ekonomiczne, prawne, technologiczne i społeczne). Następnie uczestnicy pogłębią wiedzę i umiejętności z zakresu nowoczesnych koncepcji zarządzania strategicznego, zarządzania procesami i projektami (zasady, metody, techniki, narzędzia), zarządzania zmianą organizacyjną oraz nieustannego doskonalenia, również w kontekście realizacji celów zrównoważonego rozwoju. W programie uwzględniono przedmioty rozwijające kompetencje przywódcze, zarządzanie zespołami i umiejętności kreatywnego myślenia. W ramach studiów Uczestnik/czka może wybrać jedną z dwóch specjalności: Lean Management i zarządzanie procesami - Menedżer procesu lub Zarządzanie programami i projektami - Menedżer projektu.
Studia podyplomowe Zarządzanie w szkole wyższej - Menedżer szkoły wyższej będą prowadzone przez ekspertów, którzy posiadają wiedzę teoretyczną, rozległą praktykę oraz doświadczenie w zakresie zarządzania instytucjami szkolnictwa wyższego. Daje to gwarancję wysokiej jakości kształcenia oraz zapewnia aktualność przekazywanej wiedzy zarówno w wymiarze akademickim, jak i praktycznym.
W trakcie realizacji zajęć zostaną wykorzystane metody kształcenia w postaci interaktywnych wykładów, studiów przypadków, warsztatów oraz innych aktywizujących Uczestników. Ważnym elementem procesu uczenia się będzie peer learning - wzajemne uczenie się od innych uczestników studiów, którzy mają własne doświadczenia zawodowe z różnych jednostek akademickich. Studia kończą się przygotowanie pracy dyplomowej, której celem jest rozwiązanie wybranego problemu w zarządzaniu jednostką.
Kwalifikacje te zostaną potwierdzone formalnie świadectwem ukończenia studiów podyplomowych wydanym przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.Opłata za studia wynosi 4900 zł.
Rekrutacja na studia:
https://irk.uj.edu.pl/pl/offer/PODYP_PC_23/programme/zarz.szk.wyzsz.mened_pod_PC/
Planowane terminy zajęć (zastrzegamy sobie prawo w wyjątkowych sytuacjach do zmiany formy zajęć):
- Zjazd 1. 28-29.10.23 stacjonarnie
- Zjazd 2. 18-19.11.23 online
- Zjazd 3. 16.12-17.12.23 stacjonarnie
- Zjazd 4. 20-21.01.24 online
- Zjazd 5. 24.02-25.02.24 stacjonarnie
- Zjazd 6. 9 -10.03.24 online specjalność zarządzanie projektami
- Zjazd 6. 16-17.03. 24 online specjalność zarządzanie procesami
- Zjazd 7. 13.-14.04.24 stacjonarnie specjalność zarządzanie projektami
- Zjazd 7. 20-21.04.24 stacjonarnie specjalność zarządzanie procesami
- Zjazd 8. 10 11.-12.05 24 stacjonarnie specjalność zarządzanie projektami
- Zjazd 8. 8-9.06.24 stacjonarnie specjalnośc zarządzanie procesami
- Zjazd 9 (dodatkowy). 15-16.06.24 (online)
- 22.06.24/29.06.24 Egzamin dyplomowy
Seminarium dyplomowe jest ustalane indywidulanie przez prowadzącego.
Sprawy programowe: dr hab. Justyna Maciąg, prof. UJ - Kierownik studiów, kontakt: justyna.maciag@uj.edu.pl
Sprawy administracyjne: dr Stanisława Jung-Konstanty, kontakt: s.jung-konstanty@uj.edu.pl
Telefon: 12 664 55 90, 519347405
Adres:
Instytut Spraw Publicznych UJ
ul. prof. S. Łojasiewicza 4
30-348 Kraków