Dzień Babci i Dziadka na WZiKS!

W dniu 22 stycznia 2018 roku studenci I roku Polityki Społecznej organizują „Dzień Babci i Dziadka” w ramach zajęć Prawa Człowieka i Handel Ludźmi pod opieką Pani dr Laury Koby. Czekają na Was na parterze z pysznym babcinym ciastem oraz garścią informacji o seniorach i ich prawach.

4 podstawowe role pełnione przez naszych dziadków:
Nasi dziadkowie mogą być „kotwicami” – czyli punktami odniesienia w czasie niepokojów rodzinnych, „ochroniarzami” broniącymi trwałości rodziny, „sędziami” potrafiącymi łagodzić konflikty zbuntowanej młodzieży z ich rodzicami, a także „historykami” przekazującymi nam informacje o rodzinie i czasach ich dzieciństwa.

Przywileje seniorów:
Seniorzy ze względu na swój wiek, kondycję zdrowotną oraz wkład w funkcjonowanie państwa mają swoje przywileje – jeżdżą taniej lub zupełnie za darmo komunikacją miejską, mają 37% zniżki na przejazdy pociągami oraz 37% zniżki na PKP Intercity. W związku z bardzo niskimi emeryturami mogą liczyć na dodatki mieszkaniowe czy pielęgnacyjne. Taniej dostaną paszport, a osoby powyżej 70 roku życia nie zapłacą za niego nic. Po upływie 75 lat są także zwolnieni z opłat abonamentowych za telewizję oraz radio. Seniorzy gustujący w kulturze wyższej mogą liczyć na bilety ulgowe do teatrów i muzeów.
Wszystko to warto wiedzieć, by zadbać o naszych dziadków, którzy mogą nie być świadomi jak dużo mogą „zyskać”. Na pewno Wam za to podziękują!

Seniorzy mają także możliwość refundowanych wyjazdów do sanatoriów. Powinniśmy podpowiadać naszym dziadkom by korzystali z tej możliwości. Dzięki takim wyjazdom nie tylko zadbają o swoje zdrowie i wypoczną, ale nabędą nowe znajomości, które z pewnością tchną w nich chęci do życia oraz pomogą zapomnieć o samotności. By dostać się do sanatorium trzeba przebrnąć przez dość skomplikowane procedury uzyskania przydziału turnusu. Warto pomóc w tym dziadkom, którzy mogą czuć się bardziej zagubieni w tym niż my sami. Jeśli Wasi dziadkowie są gotowi zainwestować w taki wyjazd, mogą liczyć na szybszy przydział, a także na dodatkowe zabiegi zdrowotne, relaksacyjne i kosmetyczne.
Wyjazdy takie są jednak rzadkie, a samotność dotyka każdego dnia. Dlatego zadbajmy o naszych dziadków. Dzwońmy do nich częściej, odwiedzajmy ich nie tylko z powodu jakiejś konkretnej okazji. Wpadajmy ot tak, po prostu, żeby pogadać, żeby dać im poczuć, że nie są sami i mogą na nas liczyć. Dla nas to tak nie wiele, a dla nich to najpiękniejsze, co mogą dostać.
Seniorami, którzy nie mają już rodziny często zajmują się fundacje i stowarzyszenia. Przydzielają one każdej starszej osobie wolontariusza, który codziennie spędza z nią czas i dzięki temu tworzą się przepiękne przyjaźnie na całe lata, a przede wszystkim wola i radość życia wracają do seniorów. Niestety, organizacji takich jest wciąż bardzo mało, a liczba seniorów ciągle rośnie.

Po więcej informacji zapraszamy w poniedziałek 22 stycznia 2018 od godziny 8:00 do godziny 14:00. Dowiecie się więcej o społecznej działalności seniorów, o domach starości, rozwiejemy mity krążące o hospicjach oraz zapoznacie się z polityką senioralną.

Do zobaczenia w poniedziałek!

 

Data opublikowania: 18.01.2018
Osoba publikująca: Marcin Mich